اولویت های خرید کتاب برای امسال مشخص گشت

بر اساس اخبار به دست آمده از سوی خبرنگاران افرادی که عضو گروه‌های چهارگانه هیأت بودند طی جلسه ای که برگزار کردند به موضوع اولویت برای خرید کتاب نیز پرداختند.

آقای جوادی با شرکت در این جلسه، ابتدا از تلاشهایی که اعضای جلسه در گزینش و انتخاب و بررسی کتاب ها داشتند قدردانی کرد و پس از آن این هیات را به عنوان رکن اساسی و اصلی معاونت فرهنگی معرفی نمود که مراجعه کنندگان زیادی را در طی سال داشته و لحاظ کردن سیاست هایی را متناسب با نیازعموم با در نظر گرفتن زمان برای خرید کتاب را راه حل برای برطرف کردن بعضی از مشکلات و ناهمواری ها طی این راه دانست. 

او در ادامه گفت که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  تصمیم بر این دارد که با توجه به منابعی که امسال قرار است در اختیار داشته باشد سیاست هایی را که لازم هستند در خصوص خرید کتاب نیز اتخاذ کند که امید داریم کاربردی باشد. 

وی نیاز اولویت‌بندی کردن موضوعات را در فهرست خرید‌ کتاب را اصلی ترین بُعد در خصوص این سیاست دانست و همچنین تعدادی مولفه را از اولویت‌های اصلی در خرید کتاب کنار دیگر شاخص‌های بیان گشته در آیین‌نامه هیأت انتخاب و خرید کتاب در سال آینده عنوان نمود:

مولفه هایی از قبیل: گسترش مسئولیت‌پذیری اجتماعی و فردی در جامعه و نیز حفظ عزت و اقتدار ملی و همچنین لحاظ نمودن نهاد خانواده و اهمیت آن و حفاظت نمودن از این نهاد مهم به عنوان یکی از مهم‌ترین گروه‌های اجتماعی ، اجرای عدالت و نیز مقابله با فساد ، بوجود آوردن و بالا بردن امید و نشاط اجتماعی

اتخاذ چنین سیاستی به بهبود یافتن و نیزهدفمندتر شدن حمایت‌های وزارتخانه از طرف مصرف‌کنندگان کتاب در خرید کتاب ومجهز نمودن کتابخانه‌ها میتواند مساعدت زیادی را نماید. در حالی که نیاز به توجه به سفارش‌های اجتماعی در کنار این اولویت‌ها قادر است که به غنی تر کردن و واقعی‌تر کردن رواج کتابخوانی کمک نماید

ایشان لحاظ کردن کیفیت کتاب های ارائه شده را بمنظور خرید کتاب ، تکمیل کننده مبحث اولویت بندی موضوعی دانست و نیز آن را عامل مهم برای مبارزه با جریان های فرصت طلب در آفت های کتاب سازی نیز پنداشت. طی این جلسه اجرایی، هر یک از اعضا به طور تک تک ، پیشنهاداتی را راجع به بهینه‌سازی روند انتخاب کتاب، خرید کتاب و همچنین اهدای کتاب بیان کردند.

آقای دانش،به عنوان سمت مدیرکل چاپ و نشر نیز ظرفیت و بضاعت علمی این هیأت و جلسه را بالاتر از خود خرید کتاب برای کتابخانه‌ها دانست و وی امیدوار است که در  راستای شناسایی و بررسی نقاط ضعف و قوت  در زمینه خرید کتاب و همچنین چالش‌ها و فرصت‌های صنعت نشر، بتوان از ایده های کارشناسی اعضای هیات استفاده کرد. وی مقصود اصلی از فرآیند انتخاب کتاب و خرید کتاب را  در واقع حمایت از مصرف‌کننده کتاب  دانست و اهدای کتاب‌های خریداری‌شده را درطیف گسترده ای که شامل کتابخانه‌های سراسر کشور میباشد را برشمرد. در حالی که مجید سامی، به عنوان سمت معاون دفتر امور چاپ و نشر کتاب، در اوایل این نشست، گزارشی از نتیجه های جلسات برگزارشده در سال ۱۳۹۸ ارائه نمود.

 


لیست اخبار
تگ ها
اخبار
آخرین محصولات