علت افزایش قیمت و بالا رفتن هزینه های نشر کتاب

آقای باشعور تحت سمت مدیر مسئول نشر تایماز طی مصاحبه ای با خبرنگاران در این باره اظهار داشته است که اکنون با وجود تورمی که در جامعه وجود دارد ما افزایش قیمت را در همه چیز مشاهده می کنیم و مردم نیز با همین وضعیت در حال گذران زندگی خود هستند اگر چاپخانه هزینه جوهر را برای نشر کتاب افزایش ندهد اما از طرف دیگر هزینه حقوق و مزد کارمندان افزایش پیدا کرده است و به همین خاطر بالا رفتن هزینه های چاپ کتاب امری منطقی به نظر میرسد.

او در ادامه بیان کرد که بدین دلیل که جامعه زنجیر وار به یکدیگر متصل میباشد، و وجود تورم در یک بخش بر روی سایر بخش‌ها نیز اثرگذتر خواهد بود. از سوی دیگر هزینه‌های برق، آب گاز و تلفن در انتشاراتی ها به مراتب بالا رفته است که تمامی این موارد بر روی افزایش قیمت هزینه های چاپ اثر مستقیمی دارد.

متاسفانه چنانچه قبلا یک ناشری کتاب را با تیراژ بالا منتشر میکرد با آشفتگی اقتصادی که در کشور حاکم است دیگر این کار را نمی کند چرا که با افزایش قیمت کتاب توانایی مردم در خرید کتاب پایین آمده و به همین خاطر دیگر نمیتوانند این تیراژ از کتاب را چاپ کنند و کتاب ها روی دستشان بماند و به فروش نرسد و از جایی که یک ناشر هزینه های جانبی بسیاری را هم دارد شرط عقل بر این است که نشر کتاب را در حالت تعلیق نگه دارند تا ببینیم اوضاع چگونه خواهد بود.

از طرف دیگر باشعور با اشاره به اینکه ما جامعه ای گوشی محور هتیم بیان کرد تا زمانی که جامعه به شکل کتاب محور تبدیل نشودبهبودی را در وضعیت نشر کتاب نخواهیم داشت 

وی توصیه ای که دارد این اسن که جامعه باید سراغ کتاب های صوتی برود و حتی ایبوک برای مردم ما مفید نخواهد بود چرا که مردم ما متنی مه از چند خط طولانی تر باشد را حوصله شان نمیکشد بخوانند.انتشاراتی ها واقعا با مشکل اساسی در زیمنه نشر کتاب مواجه هستند و تا جایی که مردم نیاز به خواندن و مطالعه کتاب را در خود حس ننمایند وضعیت بهبود نمیابد.

مدیر مسئول انتشارات تایماز اظهار کرد: در زمینه انتشار کتاب به مشکل برخورده ایم. تازمانی که مردم احساس نکنند به مطالعه کتاب نیاز دارند فاتحه کتاب خوانده است. حالا می‌خواهد این کتاب در قالب ایبوک یا کتاب کاغذی منتشر شده باشد تا زمانی که عطش خواندن در مردم ایجاد نشود همین روال کنونی ادامه پیدا می‌کند. جامعه ما به سمت بی سوادی می‌رود، بچه‌هایی که امروز در برنامه‌هایی مانند شاد درس می‌خوانند این‌ها بی سوادترین آدم‌ها خواهند شد که حتی نمی‌توانند کتاب‌های عادی بخوانند. هرچقدر هم ناشر کتاب منتشر کند تاثیری در بازار نشر نمی‌گذارد.

 


لیست اخبار
تگ ها
اخبار
آخرین محصولات