اوضاع انتشارات دانشگاه‌ها وخیم است/ لزوم فرهنگسازی کتابخوانی در کشور

مدیر انتشارات علمی فرهنگی دانشگاه علم و صنعت اعلام کرد : بازار فروش کتاب در وضعیت مناسبی قرار ندارد، به گونه ای که پخش کنندگان و فروشندگان کتاب‌ها اصلا تقاضای تیراژ بالای کتاب را ندارند و به ۵ تا ۱۰ کتاب اکتفا می‌کنند.

فرمانی مدیر انتشارات علمی فرهنگی دانشگاه علم و صنعت در مصاحبه با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو در ارتباط با وضعیت انتشار این دانشگاه در سال‌های اخیر عنوان کرد: در سال ۹۶ انتشارات دانشگاه علم و صنعت به ۲۰ هزار و ۹۴۰ کتاب رسید و این تعداد درسال ۹۷ با کاهش زیادی روبرو شد به گونه ای که تعداد کل کتاب‌های انتشار یافته در این انتشارات به ۹ هزار و ۱۷۰ جلد کتاب رسید.

فرمانی با ذکر این موضوع که بازار نشر وضعیت مناسبی ندارد، در ادامه گفت: خرید کتاب از طرف دانشجویان دچار افت زیادی شده است و دانشجویان بیشتر مایل می باشند از کتاب‌های الکترونیک، پی دی اف و کپی برداری استفاده نمایند.

مدیر انتشارات دانشگاه علم و صنعت با صراحت گفت: به دلیل افزایش قیمت کاغذ و مرکب، هزینه‌های انتشار نیز بالا رفته است به صورتی که در سال ۹۶ هزینه تمام شده هر کتاب به شکل میانگین ۲۰ هزار تومان بوده است ولی در سال ۹۷ این میانگین به ۱۶۰ هزار تومان رسید، این پروسه سبب شده که در نیمه نخست سال ۹۷ تعداد تیراژ کتاب هایمان از ۱۰۰۰ نسخه به ۵۰۰ نسخه کاهش یابد و در نیمه دوم سال ۹۷ میزان این تیراژ‌ها با کاهش بسیار زیادی مواجه شود و به ۵۰ جلد برسد.

وی با ذکر این مورد که این مسئله برای کلیه دانشگاه‌های سراسر کشور ایجاد شده است گفت: همه دانشگاه‌های کشور با این مسئله روبرو شده اند ولی دانشگاه پیام نور در مقایسه با سایر دانشگاه ها، میزان افت کمتری داشته و به علت ساختار چاپی خود فقط دچار ۳۰ درصد افت شده است. ساختار انتشارات دانشگاه ما به سبب علمی بودن دچار افت بیشتری شده است.

فرمانی در ادامه گفت: بازار فروش کتاب وضعیت مناسبی ندارد و از جمله عوامل آن می‌توان به عدم توان خرید دانشجو و وجود پی دی اف‌های غیرقانونی در فضای مجازی اشاره کرد. 

وی با اشاره به این موضوع که دولت حمایتی نشریات دانشگاهی را نمی کند ذکر کرد: هزینه چاپ کتاب نخست بر عهده خود مولف می باشد و طبق فروشی که آن کتاب می کند آن هزینه به مولف بازمی گردد. دانشگاه برای اساتید وام بلاعوض تدارک دیده است که به کمک آن می‌توانند کتاب خود را چاپ نمایند.

فرمانی در مورد موضوع سهمیه‌ای که وزارت ارشاد برای انتشارات ایجاد کرده است اظهار کرد : در بهمن ماه سال پیش ابلاغیه‌ای بر پایه اعلام درخواست دانشگاه‌ها به منظور برخورداری از سهمیه ارائه شد. بر اساس آن ابلاغیه دانشگاه علم و صنعت درخواست سهمیه خود را فرستاد ولی تاکنون سهمیه‌ای نگرفته است. طبق پروسه اجرایی که وجود دارد تاکنون تعداد زیادی از دانشگاه‌ها از این سهمیه بهره مند نشده اند.

مدیر انتشارات علمی فرهنگی دانشگاه علم و صنعت با عنوان این مطلب که تورم موجود در سطح جامعه در قیمت کتاب‌ها اثر گذاشته است عنوان کرد: دانشجویان تمایلی به خرید کتاب نو ندارند و فقط به دنبال کپی کردن قسمتی از کتاب به منظور پشت سر گذاشتن امتحانات خود می باشند.

وی به صراحت گفت: تاکنون فرهنگ کتابخوانی در کشور تثبیت نشده است و مشوقی هم وجود ندارد. در صورتی که برای کتاب یارانه‌ گذاشته شود تا کتاب‌ها با تخفیف بیشتری در بازار قرار گیرند کمک بسیار زیادی به این موضوع می کند.

 


لیست اخبار
تگ ها
اخبار گیتامهر
آخرین کتاب ها
نرم افزار مدیریت مدارس