بازدیدکنندگانی که دست به جیب نمی‌شوند

در شرایطی که قیمت کتاب افزایش یافته و مردم با مسائل اقتصادی روبرو هستند، انتظار می‌رفت که نمایشگاه 98 با مخاطب کمتری مواجه گردد. اما بر اساس صحبت های سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران متوجه شدیم که در دو روز اول، میزان فروش نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است. همچنین اخبار دیگر نشان می دهد که فروش کتاب 30 درصد افزایش یافته است.

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب از چهار اردیبهشت آغاز و در چهاردهم اردیبهشت 98 به کار خود پایان می‌دهد. ایوب دهقانکار، سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران از بالا رفتن مقدار فروش کتاب به میزان ۱۰ درصد در دو روز شروع برگزاری اطلاع داد. بر اساس این موضوع که هر بند کاغذ در سال جاری به 440 هزار تومان رسیده است و همچنین بر اساس گفته تعداد زیادی از ناشران که کاغذ دولتی به طور عادلانه در میان ناشران پخش نشده است، در نتیجه قیمت کتاب با رشد 50 درصدی مواجه شده است، پس به چه صورت افزایش ده درصدی تعداد فروش کتاب امکان پذیر است؟

نخست به قسمت مربوط به ناشران کودک و نوجوان مراجعه کردیم. تعداد قابل توجه‌ای از افراد در آنجا حضور داشتتند. زیرا خانواده‌ها حاضرند از احتیاجات خود بگذرند ولی برای فرزندان خود کتاب خریداری نمایند. با تعدادی از ناشران و فروشندگان صحبت کردیم.

مدیر یکی از غرفه‌ها که غرفه عظیمی نیز در اختیار داشت و کتاب‌های گوناگونی برای گروه‌های سنی 1 تا 15 سال را ارائه می داد عنوان کرد که از نظر ریالی در مقایسه با قبل دچار افت نشده ولی از لحاظ فروش تعداد جلدهای کتاب، کاهش یافته است.

یکی دیگر از افرادی که در آنجا غرفه داشت اعلام کرد: تعداد فروش کتاب در مقایسه با سال پیش با کاهش روبرو شده است. لازم به ذکر است بعضی از کتاب‌ها که سال پیش منتشر شدند افزایش قیمت زیادی نداشتند ولی کتاب‌هایی که چاپ اول می باشند قیمتش به شدت افزایش یافته و به فروش نمی‌رود.

مسئول غرفه‌ای دیگر در بخش کودک و نوجوان ذکر کرد که تعداد فروش کتاب کاهش یافته است. او افزایش قیمت کتاب و وضعیت اقتصادی مردم را علت این مسئله می داند.

اوضاع وخیم در غرفه‌های کتاب خارجی

به سالن غرفه‌های کتاب خارجی مراجعه کردیم. شرایط نسبت به بقیه قسمت های نمایشگاه وخیم تر بود. معمولا افرادی که حضور داشتند دانشجو بودند. در این سالن هم نارضایتی از فروش کم کتاب وجود داشت.

تعداد زیادی از غرفه داران اعلام کردند که قیمت کتاب افزایش یافته و تعداد مراجعین بسیار کاهش یافته است. همچنین یکی دیگر از افراد غرفه دار گفت که تعداد افراد مراجعه کننده کاهش یافته و اکثرا تماشاچی هستند و خرید نمی کنند. زیرا قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

تخفیف 80 درصدی هم مشکلی را حل نکرد

مدیر غرفه کتاب‌های دانشگاهی علوم پایه و پزشکی کاهش شدید سطح خرید مردم را دلیل کم شدن فروش کتاب می داند و عنوان کرد: با وجود تخفیف 70 تا 80 درصدی که بر روی کتابها گذاشتیم ولی باز هم با استقبال روبرو نشد و میزان خرید مردم کاهش یافته است. او در ادامه تصریح کرد: دانشجویان از توان مالی برخوردار نیستند و کتاب‌ها به دلیل اینکه با ارز وارد می‌شوند دارای قیمت بالا هستند . همچنین یارانه دولت شامل تمامی کتاب‌ها نمی شود و تنها برای کتاب‌های انتشار یافته در سالهای 2017 و 2018 است.

بعضی از ناشران هم از فروش تا حدودی راضی بودند ولی اعلام کردند که با ارائه تخفیف مقدار اندکی فروش داریم.

فردین احمدی مدیر یکی از انتشارات عنوان می کند : «متاسفانه هر سال در این بخش نزول می کنیم و در نمایشگاه کتاب اتفاقات ناگواری رخ می دهد. از نظر استقبال مردم بسیار ضعیف بود و حضور مردم در نمایشگاه مانند شرکت در یک دورهمی بود.

همچنین از نظر تعداد فروش در مقایسه با سال گذشته دچار کاهش 70 درصدی شدیم زیرا قیمت کتاب افزایش یافته است. برای مثال کتابی که سال پیش 7 هزار تومان بود در سال جاری 20 هزار تومان شده است.


لیست اخبار
تگ ها
اخبار گیتامهر
آخرین کتاب ها
نرم افزار مدیریت مدارس