توصيه هاي يك رتبه برتري كنكور

رتبه یک تجربی کنکور ۹۴ با تاکید بر اینکه داوطلبان ورود به دانشگاه ها در انتخاب رشته خود تحت تاثیر تصورات قالبی و نگاه اجتماعی به رشته های دانشگاهی، انتخاب رشته نکنند گفت: اگر داوطلبان در انتخاب رشته خود دو اصل علاقه و هدف را مدنظر قرار دهند، آینده روشنی در انتظار آن ها بعد از فارغ التحصیلی قرار می گیرد.
سارا همتی در گفت گو با ایسنا، در حاشیه همایش تجلیل از نخبگان و رتبه های برتر کنکور سراسری سال ۹۷ که امروز در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد، به توصیه های خود در خصوص انتخاب رشته داوطلبان این آزمون اشاره کرد و گفت: آنچه که داوطلبان مجاز آزمون سراسری سال ۹۷ باید برای انتخاب رشته مورد توجه قرار بدهند، این است که ابتدا علایق و استعدادهای خود را بسنجند و مشخص کنند که چه راهی برای آینده خود در نظر دارند. در واقع انتخاب رشته ای که با علاقه و اهداف زندگی آن ها صورت نگیرد، نمی تواند موجب موفقیت آن ها شود.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه تفکر غالبی که در بین اغلب داوطلبان ورود به دانشگاه ها بخصوص در بین رشته های تجربی وجود دارد این است که براساس جایگاه اجتماعی و بدون شناخت و هدف یکسری رشته های خاص را بر سایر رشته ها ترجیح می دهند مثلا داوطلبان گروه تجربی مخصوصا افرادی که رتبه های برتر این گروه آزمایشی را کسب می کنند، ترجیح می دهند در سه رشته خاص یعنی "پزشکی"، "دندانپزشکی" و "داروسازی" تحصیل کنند، در حالی که سایر رشته ها، رشته های علوم پایه و غیره را بدون هیچ شناختی نادیده می گیرند، این در حالی است که اصل اساسی برای موفقیت در آینده هر فردی انتخاب مسیر زندگی براساس علاقه می باشد نه اینکه تحت تاثیر فضا و تصورات واهی یکسری رشته های خاص را برای تحصیل انتخاب کنند.

این دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: بسیاری از داوطلبان به دلیل عدم شناخت از رشته تحصیلی خود وارد دانشگاه ها می شوند، اما نمی توانند آن موفقیتی که باید کسب کنند، در نتیجه مجبور به تغییر رشته، انصراف از تحصیل می شوند و اگر هم ادامه تحصیل بدهند آینده شغلی غیر هدفمندی در انتظار آن ها قرار می گیرد. بنابراین توصیه ما به داوطلبان گروه تجربی این است که در انتخاب رشته های خود دقت و شناخت کافی را داشته باشند، چرا که امکان موفقیت در بسیاری از رشته های علوم پایه بسیار از چند رشته شاخص تجربی می باشد.

این داوطلب رتبه یک علوم تجربی کشوری سال ۹۴ خاطرنشان کرد: من به شدت به رشته های علوم پایه گروه تجربی علاقه مند هستم، اما دلیل انتخاب رشته پزشکی این است که بتوانم تحقیقات در حوزه داروسازی و علوم پایه را در عرصه بالین انجام دهم، چرا که معتقدم امکان موفقیت در رشته های علوم پایه بسیار بیشتر است و در شرایط فعلی، جامعه ما نیازمند این تحقیقات است.

همتی همچنین در خصوص علت گرایش داوطلبان ورود به دانشگاه ها به رشته های تجربی نیز گفت: یقینا نمی توانیم درآمد و شان اجتماعی این رشته ها در مقایسه با سایر رشته ها را نادیده بگیریم، چرا که بسیاری از رشته های گروه های آزمایشی دیگر بازار کار مناسبی ندارد، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم وقتی متقاضی ورود به عرصه رشته های علوم تجربی نیز بیشتر باشد، نباید انتظار داشته باشیم آینده شغلی مناسبی نیز در انتظار این داوطلبان قرار بگیرد.

وی در پایان یادآور شد: مجددا توصیه من به داوطلبان ورود به دانشگاه ها در همه گروه های آزمایشی این است که صرفا و صرفا براساس علاقه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند، چرا که من معتقد هستم اگر علاقه وجود داشته باشد خلاقیت، موفقیت و بازار کار مناسبی نیز در انتظار آن ها بعد از فارغ التحصیلی قرار می گیرد.


لیست اخبار