رونمایی از چهار کتاب در حوزه پرورش فکری کودک و نوجوان

با توجه به اخبار به دست آمده از باشگاه خبرنگاران از چهار کتاب با عناوین گوناگونی از جمله «روح عزیز و سایبانی برای زمین» ، «یک آدم نقاشی کن»، «سوار بر باد» که کتابهایی هستند که در زمینه پرورش فکری کودک و نوجوان فعالیت میکنند رونمایی شد که در این مراسم نیز نویسندگان و مولفان این کتابها هم نیز حضور داشتند .

در رونمایی از این سه اثر آقای کاظم زادهکه مسئول انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است بیان کرد: به زودی و در طی همین روزها کتابهای جدید در این حوزه فعالیت را وارد بازار کرده و تولید می نماییم. وی اظهار نمود که حدود سی و یک عنوان کتاب در زمینه پروش فکری کودک و نوجوان قصد داریم که منتشر نماییم.

او در مراسم رونمایی از این سه اثر نویسندگان این سه کتاب را معرفی کرد که این کتاب ها از سوی نویسندگانی به نام های نوایی لواسانی و کریم زاده نیز تالیف گشته است.از جنبه های لذت بخش فعالیت در کار فرهنگی و انتشارات فرهنگی این است همکاران در انتشارات پروش فکری کودک و نوجوانان تصویر گر میباشند یا صلحب اثر هستند. 

آقای کاظم زاده با لحاظ کردن این امر که تابه امروز دو رمان برای نوجوانان انتشار یافته، گفت:چاپ و انتشار رمان هایی برای نوجوان از جمله طرحهایی میباشد کهآقای شاه آبادی برای اولین بار آن را اجرا نمود که نتایج خوبی را توانست به دست آورد. در حال حاضر بالای شصت رمان در خصوص نوجوان ارائه داده ایم و ما به گروه بندی های موضوعی و عناوینی که قبلا هم وجود داشته است وفادار هستیم  و بایستی بگوییم که رمان های نوجوان در واقع پروژه ی خوبی بوده است که توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند که بدین جهت ما مصمم هستیم که این راه را ادامه دهیم . از بین پروژه ها پروژه مرغک بین کودکان بسیار محبوب است که طرفداران زیادی را جذب نموده است.

در مراسم رونمایی از سه اثر کودک و نوجوان آقای نوایی لواسانی، مولف کتاب سایبانی برای زمین  راجع به کتابش بیان نمود که هنگامی که نگارش کتاب «سایبانی برای زمین» را شروع نمودم شهرداری تهران به طور کامل برای بنده توضیح دادندکه کمربند سبز در اطراف تهران در آستانه تخریب و نابودی میباشد. وقتی  کتاب «سایبانی برای زمین»  نوشته شد و موضوعش هم معلوم شد آن زمانی که باغ نابود گشت نامش را توسعه شهری گذاشتند ولی بعد از آن باغ ها یکیبعد از دیگری نابود گشت و نیز اتوباناحداث گشت.

او در ادامه اظهار داشت: این اوضاع معماری ما انسان های رنجور و خسته ای میباشد که ما در زندگی امروز شهری به کرات آنها را می بینیم و در همچین جامعه ای حقوق شهروندی ما کجاست؟رفتار شهروندی ما کجا قرار دارد؛ رفتار ما در حال حاضر به وضعیت شهروندی نزدیکنگشته و مقصود از کتاب «سایبانی برای زمین» تلنگر به مخاطب بود تا او را آگاه سازد که مسئولانه برخورد نماید.

 تصویر گر کتاب «سوار بر باد»  خانم هاجر سلیمی نمین که در این مراسم رونمایی حضور داشت راجع به تصویرگری  این کتاب بیان کرد: ذوالفقاری که در طرح کتاب بیان شده در حقیقت نشان انحصاری  ازحضرت علی (ع) میباشد؛ در شمایل نگاری اسلامی حتی سنی ها هم ذوالفقار را نشان انحصاری حضرت علی (ع) می شناسند.

کتاب «سوار بر باد» در خصوص یکی از جنگ های حضرت علی (ع) میباشد که از زبان دو اسب روایت میگردد؛ خانم نمین در ادامه گفت نمرکزم در تصویر گری بر صفحه آخر داستان میباشد؛ شمایل نگاری حضرت علی (ع) تفسیر آیه قرآن و انسان کامل است بلکه کسانی هم که دارای سواد نیستند معنی تصویرگری را بفهمند که این کتاب راجع به نوجوانان تالیف گشته که بدین جهت هرگز از شمایل نگاری سنتی در تصویر گری کتاب استفاده نکردم؛ همچنین صحنه های کشته شدن دشمن توسط حضرت علی (ع) را کمتر نشان داده که برای نوجوان دلخراش نباشد و که بتواند به این شخصیت دینی افتخار نماید.

دروگر نویسنده کتاب «سوار بر باد»  با مطرح کردن مسائل و مشکلات کار نویسندگی گفت: این کتاب «سوار بر باد» را حدود شش سال پیش به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای انتشار ارائه کردم ارزیابان کتاب خواستار این بودندتا  قسمت هایی از کتاب اصلاح گردد و بدین خاطر بنده اصلاحات را انجام دادم؛ مدیریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان عوض گشت و پس از آن در زمان مدیریت جدید با من تماس گرفتند و  به من گفتند کتاب من در دسته کتاب هایی است که انتشار آن ممنوع شده است.

او با اشاره به اینکهبعد از انتخاب شدن داستان این کتاب پیشنهاد انتشار کتاب را مطرح کردند، گفت: به من گفتند به دلیل اخذ و دریافت سکه ، حق التالیف کتاب خودم را به مننمی دهند و قرار دادی پر از ظلم برعلیه نویسنده در برابر من گذاشتندکه بنده قبول نکردم و  از جایی فهمیدم که قصد دارند کتابم من را  چاپ و منتشر کنند؛ مانع از انجام این کار شدم و  پس از آن کتاب را به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بمنظور انتشار سپردم و کتاب دیگرم سه سال در وزارت ارشاددر لیبست انتظار جهت اخذ مجوز بود و بعد از سه سال فقط دویست صفحهاز کتابم چاپ گشت و نیز ناشر به جای دو هزار و پانصد نسخه ای که در کتاب آورده بود فقط دویست نسخه از آن را چاپ کرد.

چهار عنوان کتاب


لیست اخبار
تگ ها
اخبار گیتامهر
آخرین کتاب ها
نرم افزار مدیریت مدارس