میزان گردش مالی کتاب در سال 98

بر اساس خبرهای به دست آمده از سوی خبرنگاران، برنامه رادیویی صبح‌  ۱۷ خرداد طی مصاحبه ای با آقای  آموزگار سمت نایب رئیس اتحادیه ناشران وهمچنین جناب آقای حاجی آبادی که سمت مدیر عامل انتشارات هزاره ققنوس را عهده دار است از رادیو گفتگو نیز پخش گردید. 

آقای آموزگار پیش از هر موضوعی راجع به این که  آیا ورشکستگی بسیاری از ناشران به علت بحران ایجاد شده صحت دارد  و یا این سوال که آیا کسانی که در فضای دیجیتال عضو شدند، کسب و کارشان رونق پیدا کرده یا خیر صحبت کرد و وی بیان نمود که به این شکل نیست که به طور ناگهانی از نشر سنتی به نشر دیجیتال وارد شویم و احتمال این است که تأثیر دوران ما این باشد که الزام و نیاز استفاده از تکنولوژی نوین بیش از پیش خود را به مصرف‌کنندگان و ناشران نمایش داد.

او در خصوص بحران موجود معتقد بود که: به‌طور کلی نه فقط در ایران بلکه در سرتاسر جهان نشر  از مشاغلی به حساب می آمد که دارای کسب و کار ضعیفی است و ارزش و اعتبار بازار کل صنعت نشر جهان کمتر از ارزش بازار دو کمپانی بزرگ جهانست. میزان گردش های مالی برای تمام کتب سال ۹۸ چیزی حدود ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانبود؛ که البته این نیز ‌ارزش بازار به حساب می آید و همچنین پول در گردش و نقدینگی یا درآمد این‌حوزه نیست. این به مفهوم  قابلیت حداکثری یک کسب و کار میباشدو در این صورت ما به رقمی برابر با ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون یورو برمیخوریم که این در حقیقت سهم ناچیزی در اقتصاد جهان میباشد.

آموزگار در خصوص ورشکستگی ناشران در وضعیت کنونی و کرونا بیان کرد: ما یک نوع از  ناهنجاری را در نشر خود داریم که به تعداد زیادی از دارندگان پروانه نشر ارتباط دارد و اینکه یک نوع نگاه نسبت به پروانه نشرهست که آن را نوعی جواز کاسبی می نامند، چرا که روند استعلامی بمنظور صدور پروانه تعریفی را داراست که ارشاد بایستی الزامات آنها را فراهم نماید. این الزامات از قبیل کاغذ ارزان قیمت و باقی مواد مورد نیاز تا مالیات است و این منجر به مواجهه  گشتن ما با شکل ناملموسی از نشر میگردد که ناشر درحال فعالیت به شکل حرفه‌ای است و  حواسش به حساب و کتاب کارش است که در شرایط بحران هم نیز اینها پابرجا است. 

و آن دسته هم  که در مقاطعی بوهای خوبی به مشامشان رسیده و در حال حاضر با مشکل مواجه شده اند، یا میزان فعالیت خود را کاهش دادند  و یا اینکه از صحنه خارج گشته اند. این مسئله نیز به حوزه نشر  هم ارتباط دارد و اینکه فکر می‌کنم در بخش کتاب‌فروشی با مشکلات عدیده تری نیز مواجه هستیم. ما اکنون سیستم‌های آنلاین و مجازی فروش کتاب که قبل از  شرایط کرونا همموجود بود ، سرکار داریم ولی صنعت نشر ما بخش‌های گوناگونی را داراست و این حلقه‌ها  مثل یک زنجیرند که کلیتی را ایجاد کرده و هماهنگی میان این حلقه‌ها مسئله بسیار با اهمیتی است. مشکلات مرتبط با فروش آنلاین، به علت نبود قانون و قاعده مشخص  و معین در این خصوص است .

از سوی دیگر حاجی آبادی بیان نمود که اغلب مردم چنانچه قصد خرید را داشته باشند، تمایل دارند که محصول مورد نظرشان  را به صورت فیزیکی تهیه نمایند. همه مردم ما وانایی و ظرفیت استفاده از ظرفیت‌های دیجیتال را نداشته و در این خصوص فقط ناشران نیستندبلکه افراد دیگری هم نیز در عرصه نشر ددخالت دارند؛ کسانی از قبیل کاغذفروشها گرفته تا چاپخانه‌دار و لیتوگراف که همه نیز درگیر این مسئله میباشند.

حاجی آبادی با تصدیق صحبت‌های آموزگار در خصوص اینکه افراد حرفه‌ای که توان مدیریت در زمان بحران را دارا هستند ، قادرند که دوام بیاورند،در ادامه گفت: خلاف این‌مسئله هم شامل کسانی میشود که یارانه دولتی دریافت کرده و یک‌مؤسسه انتشاراتی راه انداخته و حالا هم صدایشان در آمده که چرا دولت به ما مساعدت نمیکند و این انتشاراتی‌ها قادر به ادامه فعالیت نمیباشند .بدین خاطر که زیرساخت‌های لازم را جهت زیرساخت‌های نشر نداشتیم، از ظرفیت بحران کرونا هم نتوانستیماستفاده خوب و بهینه ای را داشته باشیم که مردم کتابخوان شوند.حاجی آبادی در انتها، درجواب به این سوال که چرا چنین شرایطی وجود دارد، گفت: این مربوط به ذائقه تاریخی است و چنانچه به ملل شرقی دیگر نگاه نماییم،  جایگاه خاص داستان خوانی بین آنها را در میابیم؛ بدین معنی که مردم بمنظور ارتباط بیشتر به‌ شکل شنیداری به وصل میگشتند و نشر مکتوب  چندانی را نداشتند.


لیست اخبار
تگ ها
اخبار گیتامهر
آخرین کتاب ها
نرم افزار مدیریت مدارس