نقش و اهمیت کتاب و کتابخوانی

  • چگونه کودکان را به مطالعه تشویق کنیم؟
  • از چه طریق سطح مطالعه افراد در جامه را افزایش دهیم؟
  • اهمیت مطالعه کتاب ؟
  • از چه راه هایی سطح مطالعه را در جامعه افزایش دهیم؟

اهمیت موضوع مطالعه

به منظور افزایش اهمیت به کتاب و کتابخوانی باید نسبت به تثبیت کردن عادت خواندن کتاب در تمامی افراد، طرز فکرها و اندیشه‌ها اقدام نمود تا با عمومی کردن شور، علاقه و هیجان در افراد ، مطالعه کتاب در جامعه ادامه داشته باشد. ولی متاسفانه فرهنگ مطالعه در تمامی گروه های جامعه همراه با رشد نبوده است و هنوز تعدادی از افراد از خواندن کتاب سرباز می‌زنند به همین دلیل باید به منظور جلوگیری از پیشرفت این مورد و ارتقای فرهنگ عمومی باید کوشش بسیاری کرد. در حال حاضر باید تلاش شود تا تمامی سدهایی که در ارتباط با کتاب و کتابخوانی به وجود آمده برداشته شود و با همت و پشتکار زیاد به منظور احیای مطالعه کتاب و کتابخوانی قدم برداشته شود.

اهمیت به کتاب و مطالعه آن از جمله مسائل فرهنگی کشود می باشد که بخش‌های دولتی در قبال آن مسئولیت دارند و باید با قدرت و دانایی زیاد بر مسائل فرهنگی بازرسی نمایند و آنها را حل نمایند . همچنین مسئولین دولتی باید از افراد متفکر و اهل قلم بخواهند تا در این مورد مطالعه و پژوهش انجام دهند و نتایج پژوهششان را در دسترس عموم قرار دهند تا سبب فرهنگ سازی در جامعه شود. 

در مورد ترویج و تعریف از کتاب و کتابخوانی باید عنوان کرد که افرادی که منتشر کننده و خلق کننده کتاب می باشند مسئولیت سنگین و بااهمیتی را دارند و باید بدانند که کارشان بسیار مفید و سودمند و دارای پاداش زیاد می باشد.

روش های کتاب و کتابخوانی

به منظور مجذوب کردن افراد برای مطالعه و کتابخوانی، شیوه های زیادی برای تشویق افراد وجود دارند که تعدادی از این راه ها عبارتند از:

انجام مسابقات کتابخوانی و خلاصه‌نویسی کتاب‌ها می‌توانند موجب ایجاد اشتیاق در افراد برای خواندن کتاب شود. لازم به ذکر است که این مسابقات باید بر اساس اصول و ضوابط ویژه ای انجام گردد که موجب کتابخوانی تعداد زیادی از افراد می گردد.

از طریق چکیده کردن و خلاصه‌ کردن مطالبی که در یک کتاب قطور به همراه تعداد صفحات بالا است می توان موجب ایجاد انگیزه و اشتیاق برای خواندن کتاب در افراد شد. به دلیل اینکه تعداد زیادی از مردم به دلیل مشغله زیاد و نداشتن وقت به میزان کافی نمی توانند به کتابخوانی بپردازند ولی زمانی که آثار عالی و سودمند خلاصه نویسی گردد، تمایل افراد به خواندن کتاب بیشتر می شود و در زمینه کتاب و کتابخوانی اثرگذار می باشد.

مهیا کردن امکانات و فرصت‌های کتابخوانی برای کودکان و نوجوانان که احتیاج به پشتیبانی دارند. کوکان برای مطالعه و کتابخوانی هم به سعی و تلاش خودشان احتیاج است و هم مربیان آنها باید به این منظور برنامه‌ریزی و مشارکت دقیق انجام دهند تا کودکان به مطالعه و کتابخوانی جذب شده و نسبت به تهیه و خرید کتاب اقدام نمایند و مربیان آنها باید با کودکان همراه باشند. همچنین باید در کودکان برای رفتن و دیدن نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های کتاب و یا هدیه‌ کتاب،رغبت و جذابیت ایجاد نمایند. همچنین در کودکان پیش از دبستان باید به موضوع کتاب و کتابخوانی اهمیت ویژه داد و کودکان می توانند با دریافت هدیه ویژه از مربیان خود به خواندن کتاب جذب و علاقه مند شوند و این علاقه و اشتیاق در آنها تثبیت شود.


لیست اخبار
اخبار گیتامهر
آخرین کتاب ها
نرم افزار مدیریت مدارس