کاهش شدید بازار تقاضای کتاب

 مدیرمسئول انتشارات تایماز جناب آقای باشعور طی مصاحبه ای که با خبرنگاران داشته است بیان کرد که با بحران بوجود آمده ناشران ما راجع به انتشار کتاب نیز مشکل نداشته و با در نظر گرفتن بالارفتن قیمت دلار به مرز 25 هزار تومان قیمت کاغذ همان بندی 800 هزار تومان است و هرچند که کاغذهای 300 400 هزار تومانی هم در بازار وجود دارد ولی به خاطر این که هیچ تقاضایی برای منتشر کردن کتاب در بازار نیست قیمت کاغذ با گرانی های اخیر افزایش قیمت نداشته است و ناشر هم میتواند از چنین فرصتی استفاده کند و کتاب هایش را نشر دهد اما مشکلی که در این جا وجود دارد این است که نبود مشتری و متقاضی های کتاب های درسی و غیر درسی است که به دلیل نبود مشتری و رکود بازار ناشران کتاب هیچ کتاب جدیدی را منتشر نمی نماید. 

او در ادامه گفت که تیراژ کتاب‌ها در مقایسه با قبل کاهش چشمگیری را داشته است مثلا قبلا در تیراژ 50000 یا 100000 منتشر میشد اما اکنون در چنین وضعی در تیراژهای 50 یا 100 نسخه ای نشر داده میشود تا ببینند متقاضی ای برای کتاب هایشان در بازار وجود دارد یا خیر.

فعالیت هایی از قبیل نشر کتاب جدید از قبیل ترجمه و تایپ کتاب فعالیت هایی هزینه بردار است و منتشر کردن آنها هم برای ناشران هزینه زیادی را در بر دارد با این اوصاف منطثی این است که ناشران کتاب هیچ گونه کتابی را ساده نشر ندهند. در حال حاضر ناشران بایستی  از جیب می‌خورند اگر سه تا چهار کارمند هم در انتشاراتشان فعالیت داشته باشد بایستی حقوق آن‌ها را هم نیز پرداخت کند که این پروسه طی چند ماه بعد ناشر را زمین زده و شاید منجر به ورشکستگی ناشر شود.

پول هایی که برای نشر کتاب سرمایه گذاری شده اند در دیگر شغل ها مثل دلالی یا ساخت و ساز صرف گشته و نیز سودی برای فرد به همراه داشته است، ناشران به حوزه نشر علاقه داشته اند و بدین خاطر بوده است که  وارد حوزه نشر و کارهای فرهنگی گشته اند ولی متاسفانه شرایط اقتصادی نشر فاجعه است. همانطور که کتابفروشی‌های با سابقه و بزرگ در سال‌های گذشته تغییر کاربری دادند این احتمال وجود داردکه بعضی ناشران هم با ادامه پیدا کردن شرایط کنونی بازار نشر، شغلشان را رها کنند و به فعالیت دیگری مشغول گردند. 

خیلی از کتاب فروشی‌ها در حوالی خیابان انقلاب تهران به اغذیه فروشی مبدل شده ، این اتفاق به علت شرایط و جو اقتصادی بازار کتاب رخ داد و اینکه درآمد‌ها و سود حاصل از فروش کتاب خیلی کم  است  و مسائل اجتماعی هم در وقوع این مسئله بی تاثیر نبود. زیرساخت‌های زیادی نیاز است که در کشور جهت فعالیت در زمینه نشرالکترونیک و مفهوم این نشر پیش بینی و درنظر گرفته نشده است.


لیست اخبار
تگ ها
اخبار
آخرین محصولات