ریشه اصلی
مزایا و معایب کتاب الکترونیکی

مزایا و معایب کتاب الکترونیکی

برترین ویژگی کتاب‌های الکترونیکی نسبت به کتاب‌های کاغذی، حجم و امکان حمل آن می باشد. حجم و سنگینی کتاب‌ها باعث می شوند شما نتوانید همه کتاب هایی را که به آن ها نیاز دارید را با خود به همراه داشته باشید.

مزایا و معایب کتاب الکترونیکی

به نظر می رسد برترین ویژگی کتاب‌های الکترونیکی نسبت به کتاب‌های کاغذی، حجم و امکان جا به جایی آنهاست. با روی کار آمدن حافظه‌های کوچک و پرظرفیت، این قابلیت برای خواننده فراهم گشته که تعداد بسیار زیادی از کتاب‌های الکترونیک را همواره با خود به همراه داشته باشد. شما قادرید کلیه متون کتاب‌های کتابخانه ملی و حتی بیشتر از آن را در با خود در یک حافظه کوچک به همراه داشته باشید، و این اصلا چیز دور از ذهنی نیست. با داشتن چنین امکانی دیگر نیاز نیست یک قسمت اعظمی از منزلتان را به کتابخانه اختصاص دهید و می توانید تمامی کتاب هایتان را با چندین بک آپ در حافظه کوچکی ذخیره نمایید.

یک ایراد اساسی که به کتاب‌های الکترونیکی وارد است، عدم دسترسی به منبع انرژی الکتریکی و دستگاهی مثل کامپیوتر است که البته با تهیه تجهیزات الکترونیکی کوچک همراه و افزایش عمر باتری‌ها و سایر تمهیدات مشابه، این مشکلات نیز تا حد زیادی مرتفع گشته است.

در خصوص کتاب‌های چاپی باید گفت به هر حال بنا به جنسی که دارد احتمال دارد خراب شود یا بسوزد یا به هر حال کیفیتش را از دست بدهد همچنین برای اینکه بتوان آن ها را  تمیز نگه داشت نمی‌توان در داخل کتاب چیزی یادداشت کرد یا علامت زد. اما با داشتن کتاب‌های الکترونیکی هم می شود چندین نسخه پشتیبان از آنها گرفت تا اگر به هر دلیلی نسخه اصلی از بین رفت جای نگرانی نباشد. و هم بعد از گذشت چندین سال هیچ تغییری در کیفیت و ظاهر آنها به وجود نمی‌آید. همچنین می توان اگر تمایل داشتید آن ها را در هر زمان با بهترین و جدیدترین فناوری‌های چاپ روز،به چاپ برسانید. با به کار گرفتن از امکانات در نظر گرفته شده در نرم‌افزارها، می‌توان بی هیچ نگرانی، در کتاب علامتگذاری کرد و اگر به آن احتیاجی نبود حذفش کرد. یک مزیت بسیار خوبی که این کتاب ها دارند امکان بزرگ نمایی متون است که به اندازه دلخواه می توان سایز آن ها را تغییر داد.

از مزیت های بارز و کارآمد کتاب های الکترونیکی قابلیت جستجو در متن است که می توان توسط این امکان  در کمترین زمان ممکن عبارات مورد نظر را پیدا کرد و به صفحه ای در برگیرنده آن لغت است رجوع نمود. همچنین مراجعه به جاهای دیگر کتاب نیز می‌تواند توسط hyperlink یا ابرپیوند صورت گیرد.

مبلغ قابل پرداخت بسیار مناسب برای تهیه کتاب های الکترونیکی یکی از ویژگی های دیگر آن ها به شمار می آید. این کتاب ها به علت آنکه هزینه کاغذ، چاپ، حمل و نقل و بسته‌بندی ندارند و برای خرید آنها نیز احتیاجی نیست مراجعه فیزیکی داشت بسیار مقرون به صرفه تر از کتاب های کاغذی می باشند.

اما با همه این ها خیلی از افراد هستند که با خواندن کتاب های چاپی لذت بیشتری از مطالعه کردن لذت می برند و همچنین بر این باورند با مطالعه کتاب های چاپی حس بهتر و درک عمیق تری نسبت به مطالب کتاب دارند.

کتاب ، خرید کتاب ، بانک کتاب ، ارسال کتاب به شهرستان ، خرید اینترنتی کتاب ، گیتامهر ، کتاب خوانی ، کتاب الکترونیکی
تگ ها
اخبار گیتامهر
آخرین کتاب ها
نرم افزار مدیریت مدارس